Agregat na zewnątrz. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Nagła awaria prądu to najczarniejszy scenariusz nie tylko dla zwykłych ludzi, ale także dla wielu firm, serwerowni czy ważnych instytucji. Agregat prądotwórczy to niezwykłe urządzenie, które może dostarczać energię elektryczną przez określony czas, nawet w przypadku poważnej awarii. Należy jednak pamiętać, że trzeba właściwie się obchodzić z takim urządzeniem i odpowiednio zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami.
Gdzie wykorzystuje się agregaty prądotwórcze?
Wiele firm, zwłaszcza w branży informatycznej, posiada swoje własne agregaty prądotwórcze. W przypadku awarii prądu te urządzenia mogą zasilać serwery do czasu przywrócenia zasilania. Należy jednak pamiętać, że z agregatów korzysta się przede wszystkim na zewnątrz, z powodu emisji szkodliwych dla zdrowia spalin. Niestety, pomimo tego, że to masywne i ciężkie urządzenia, agregaty są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Śnieg lub niewielki deszcz mają bardzo zły wpływ na komponenty, przez co maszyna może ulec zniszczeniu. Kluczem do poprawnego działania agregatu w takich warunkach jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Należy chronić sprzęt przed opadami, ponieważ w przeciwnym wypadku nadmierna wilgoć może doprowadzić do nieodwracalnych usterek. Nawet częściowe przykrycie maszyny plandeką lub folią może pomóc, jednak należy pamiętać, aby szkodliwe spaliny miały swoje ujście.
Oprócz tego należy pamiętać o prawidłowej eksploatacji i serwisowaniu agregatów. Warto zaznaczyć, że sprzęt chłodzony jest głównie powietrzem, dlatego trzeba dbać o czystość i kondycję filtra. Przy bardzo intensywnej eksploatacji należy wymieniać go nawet kilka razy w ciągu roku.