Agregaty trójfazowe. Charakterystyka
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które przekształca energię mechaniczną w elektryczną korzystając ze zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Oznacza to, że prąd elektryczny może płynąć, jeśli obwód wykonany z przewodnika jest zamknięty, a przewód umieszczony w zmiennym polu magnetycznym jest przesuwany prostopadle względem linii tego pola. Dzięki temu agregat doskonale sprawdza się jako samodzielne źródło prądu, umożliwiające dostarczenie energii do wybranego urządzenia bądź miejsca na wypadek awarii.
Czym różni się agregat jednofazowy od trójfazowego?
Mianem fazy określa się źródło prądu lub napięcia elektrycznego; oznacza ona również przebieg sygnału pochodzącego ze źródła lub przewód, który znajduje się pod napięciem. Agregat jednofazowy wytwarza zatem pojedyncze napięcie, a ponieważ moc generowana jest jako sinusoidalna fala, dlatego jej poziom zmienia się w całym cyklu. Dla porównania agregaty trójfazowe działają poprzez wytwarzanie trzech oddzielnych fal prądu przemiennego, które działają w sekwencji, zapewniając ciągły przepływ energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu poziom mocy nigdy nie spada (jak ma to miejsce w przypadku generatorów jednofazowych). Ze względu na tę ciągłość generatory trójfazowe osiągają znacznie większą moc i sprawdzają się w procesach wymagających niezmiennych warunków przesyłu prądu.
Zastosowanie agregatów trójfazowych
W przypadku mniejszych operacji bądź podłączenia drobnego sprzętu, który nie wymaga stałej, wysokonapięciowej mocy, jednofazowe generatory prądu stanowią wydajne źródło energii. Jeśli jednak w grę wchodzą np. duże urządzenia lub obiekty przemysłowe, które wymagają poboru znacznie większej mocy, warto zdecydować się na zakup bądź wynajem agregatu trójfazowego. Niezawodność i wydajność tych generatorów umożliwia utrzymywanie większych operacji przez długi czas, a ich mobilność pozwala w każdej chwili przenieść i zasilić dowolne urządzenie. Doskonale sprawdzają się więc tam, gdzie brak prądu może generować różnego rodzaju zagrożenia.